Ewa Filipowicz

Absolwentka Akademii Muzycznej w Sofii, gdzie studiowała wokalistykę pod kierunkiem profesor Liliji Stefanovej. Debiutowała na scenie Opery Sofijskiej w roli III damy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, oraz fragmentem Carmen
G. Bizeta.

W pracy scenicznej wcielała się w wiele pierwszoplanowych ról, a wśród nich były m.in. Carmen w operze Carmen G. Bizeta, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Jadwiga w Strasznym dworze S. Moniuszki, Fenena w Nabucco G. Verdiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Niklas w Opowieściach Hoffmanna
J. Offenbacha, Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta, Jaś i Matka w Jasiu i Małgosi
E. Humperdincka, Czipra w Baronie Cygańskim J. Strausa, Hudel w Skrzypku na dachu
J. Bocka, Anita w West Side Story L. Bernsteina.

W latach 1991–1992 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, a 1992–2011 Opery
na Zamku w Szczecinie. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, takimi jak: Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Muzyczny „ROMA w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Krakowska. Poza rolami operowymi z bardzo dużym powodzeniem wykonywała partie w dziełach oratoryjno-kantatowych, brała udział w koncertach muzyki współczesnej, oraz recitalach pieśni.

Za osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki wokalnej, wyróżniono
ją nagrodami Ministra Kultury i Sztuki oraz publiczności Bursztynowy Pierścień za rolę Rozyny w Cyruliku Sewilskim, otrzymała też Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe, a także Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Reprezentowała Województwo Zachodniopomorskie na Światowej Wystawie „EXPO-2000” w Hannoverze.

W roku 2001 uczestniczyła w Mistrzowskim kursie wokalnym interpretacji dzieł
G. Verdiego Fiorenzy Cossotto, a w 2009 – w warsztatach wokalnych „Bel canto” Ubaldo Fabbri.

Śpiewaczka nagrała cztery płyty kompaktowe, m.in.: Symfonia czterech snów
J. Stalmierskiego (1996), Ave Maria (2000), Domini est terra M. Jasińskiego (2008), Complete Vocal Works J. Wieniawskiego (2018).

Brała udział w ponad dwustu spektaklach zagranicznych, śpiewała m.in. w Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii.

Profesor E. Filipowicz jest kierownikiem Zakładu Wokalistyki oraz prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie, a ponadto pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Działa też społecznie na rzecz środowiska teatralnego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Śpiewu Solowego, w latach 2005–2013 pełniła funkcję przewodniczącej koła ZASP przy Operze na Zamku w Szczecinie.


Termin i miejsce koncertu
10 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Szczecin,
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34