Józef Ratajczak

Absolwent Szkoły Muzycznej w Genk (klasa klarnetu prof. Omera Schepmansa) i Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Antwerpii (klasy: fagotu prof. Paula Vandewegaete’a, muzyki kameralnej prof. Jefa Alpaertsa, transpozycji i kompozycji prof. Paula Selisa oraz dyrygentury prof. Daniela Sternefeda).

Zwycięzca Genewskiego Konkursu Fagotu łączył w Antwerpii pracę solisty-fagocisty i dyrygenta w Orkiestrze Filharmonii z obowiązkami profesora klasy fagotu Akademii Muzycznej. Był też zatrudniony na stanowisku profesora w gandawskim Królewskim Konserwatorium Muzycznym oraz asystenta dyrygenta brukselskiej Orkiestry Radiowej. Oklaskiwano go w Anglii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Polsce i Szwajcarii.

W Narodowym Instytucie Radiowym – Radio Belgia wraz z zespołem instrumentów dętych drewnianych „LYRICA” współtworzył dwadzieścia dwie audycje radiowe z kameralną muzyką belgijską.

W roku 1971 założył Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Comcertband Voor Vlaanderen”, z którą koncertował w Anglii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Polsce. Juror międzynarodowych festiwali organizowanych w Belgii, na Białorusi, w Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce i Rosji.

Członek belgijskiego Muzycznego Stowarzyszenia Kompozytorów Orkiestr Symfonicznych, Dętych i Chórów, Światowej Organizacji Zespołów i Orkiestr Dętych (W.A.S.B.E), a także Rotary Club-Westmalle Kempenland.

 


Terminy i miejsca koncertów

16 sierpnia (piątek), godz. 20.00
Łobez, Hala sportowo-widowiskowa
ul. Spokojna 6

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja