Adam Makowicz

Pierwszą nauczycielką gry na fortepianie była matka artysty – pianistka i śpiewaczka. Naukę kontynuował w szkołach muzycznych w Rybniku, Katowicach i Krakowie. Gdy w połowie lat pięćdziesiątych dzięki programom Willisa Conovera Music USA-Jazz Hour odkrył jazz, muzyka ta zafascynowała go rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w wykonaniu takich mistrzów jak Art Tatum czy Erroll Garner. Pasja, determinacja i umiłowanie jazzu, w połączeniu z ogromną pracą, zaowocowały świetną techniką, a także własnym stylem gry. Nagrania płyt i występy publiczne przyniosły uznanie w Europie, a potem w Stanach Zjednoczonych. W 1977 roku John Hammond, odkrywca talentów i producent płyt, zaprosił Makowicza do nowojorskiego klubu jazzowego The Cookery oraz zaproponował nagranie dla wytworni CBS Columbia płyty ADAM. W 1978 roku pianista wyjechał ponownie do USA i gdy w roku 1981 ogłoszono w Polsce stan wojenny, został odcięty od kraju na długich osiem lat. To właśnie wtedy wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana Żeby Polska była Polską, co definitywnie zamknęło mu do roku 1989 możliwość przyjazdu do kraju.

Artysta dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, m.in. z Jackiem DeJohnette, Alem Fosterem, Bennym Goodmanem, Charlie’m Hadenem, Herbie’m Hancockiem, Earl’im Hinesem, Freddim Hubbardem, Georgem Mrazem i Georgem Shearingiem, Sarah Vaughan oraz Teddy’m Wilsonem.

Zaliczony do zaszczytnego grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych, Honorowy Obywatel Ustronia za zasługi dla polskiej kultury i Polonii w USA otrzymał wiele odznaczeń, w tym m.in. Komandorski Krzyż Zasługi i złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Termin i miejsce koncertu
11 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Szczecin
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Małopolska 48