Krzysztof Medyna

Wychowywał się w rodzinie kultywującej tradycje muzyczne. Jego dziadek Aleksander Szwarc był dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego. Matka studiowała pianistykę w Konserwatorium Warszawskim.

Uczył się grać na fortepianie i na klarnecie. Dość szybko zainteresował się jazzem. Arkana tej muzyki, jak większość muzyków jego pokolenia, zgłębiał dzięki słynnym audycjom radiowym Willisa Conovera Voice of America Jazz Hour.

Karierę jazzową rozpoczął w Klubie Studentów Politechniki Szczecińskiej „Kontrasty”. Grał także ze Studiem Pantomimy Politechniki Szczecińskiej. W 1971 roku brał udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, gdzie technikę gry na saksofonie doskonalił u Z.  Seiferta, a z Kwintetem pianisty Janusza Weissa na Szczecińskiej Wiośnie Orkiestr zajął pierwsze miejsce. Wraz z Quidam Jazz Quartet wystąpił w roku 1973 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu  i znalazł się w grupie wyróżnionych zespołów obok słynnego krakowskiego Laboratorium.

Z pianistą Andrzejem Winnickim założył w Szczecinie zespół Breakwater, który  na festiwalu Jazz nad Odrą wywalczył główną nagrodę w kategorii zespołowej. W 1982 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował z wieloma doskonałymi muzykami, do których należeli: Greg Maker (bg), Dave Braham (kbds), Fukushi Tainaka (dr), Kengo Nakamura (b), Jeremy Pelt (tp), Nasheet Waits (dr), Scott Colley (b), Drew Gress (b), Russ Johnson (tp) i Marshall Gilkes (tb).

W roku 1993 reaktywował w USA z A. Winnickim grupę Breakwater, tym razem już w polsko-amerykańskim składzie. Wystepował z nią m.in. w klubach „The Five Spot”, „Bar 55”, „Zanzibar”, „Club Bene”, „Down Town” i „Van Gogh’s Ear”.

W 1999 roku z zespołem  Electric Breakwater nagrał w nowojorskim Just In Dreams Studios South Orange płytę In the Bush wydaną przez firmę fonograficzną J-Bird Records. W jej realizacji gościnnie wzięli udział dwaj światowej sławy muzycy – basista Mark Egan (Pat Metheny Group) i perkusista Rodney Holmes (Carlos Santana Group).

Zafascynowany twórczością Krzysztofa Komedy również z A. Winnickim powołał do życia  Kwintet Komeda Project i występował z nim w „Van Gogh’s Ear”, „Trumpet Jazz Club”, „Luna Rosa Jazz Club”, „Cornelia Street Cafe” oraz na Williamsburg Jazz Festival, 92 Y Street Festival, a także w Sculpture Park w Nowym Jorku, poprzedzając tam projekcję filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie. Z formacją tą brał też udział w nagraniu płyty Crazy Girl, zawierającej przede wszystkim utwory Komedy. W 2009 roku wydał drugą amerykańską płytę kompaktową Requiem. W rankingu nowojorskiego tygodnika „Village Voice” znalazła się ona na liście stu najlepszych longplayów jazzowych  roku.

Obecnie koncertuje z Adamem Makowiczem, a z A. Winnickim stworzył niedawno nowy projekt muzyczny WM, którego nazwę dały pierwsze litery obu przyjaciół. Z zespołem w składzie Jeremy Pelt (tp), Marshall Gilkes (tb), Rafał Sarnecki (g), Jeff Dingler (b) i Michael Winnicki (dr) nagrali w TEDESCO Recording Studio w Paramus i wydali płytę From A Familiar Place zawierającą standardy jazzowe Joe Zawinula i Paula Desmonda oraz kompozycje członków grupy.


Termin i miejsce koncertu
11 sierpnia (sobota) – Szczecin
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48