Roman Perucki

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora.  Pierwszy organista Katedry Oliwskiej, członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim, przewodniczący komisji rekonstrukcji organów barokowych w katedrze pelplińskiej, prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, w macierzystej uczelni pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych.
Juror m.in. Międzynarodowych Konkursów Organowych w Kaltern (Włochy) i Opawie (Czechy), Paryżu i Petersburgu, prowadzi kursy mistrzowskie we Francji, w Meksyku Niemczech, Rosji oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych, a także nagrań płytowych (28 płyt, w tym jedna platynowa i dwie złote). Płytę Messe pour les paroisses Fr. Couperina uznano w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a druga płyta oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym m.in. najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessia et Pontifice, złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.
Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993–1997 dyrektor artystyczny), prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale w kościołach Pomorza.
W swoim dorobku ma ponad 2000 recitali. Grał m.in. w słynnych katedrach: Notre Dame, w Gandawie, Lozannie, Brukseli i Rydze. Jako kameralista i solista występował m.in. z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Amadeus Agnieszki Duczmal, Nationale Porto. Z Kwartetem Dętym Filharmonii Bałtyckiej dokonał prawykonania Suity na kwartet dęty i organy Zbigniewa Kruczka. Z inicjatywy artysty powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe – siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W sierpniu 2005 roku, w związku z obchodami dwudziestopięciolecia „Solidarności”, filharmonia gościła przywódców wielu państw Europy. W prestiżowych koncertach wzięli udział m.in. Jean Michael Jarre, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Orkiestra PFB i połączone chóry prawykonali utwór
J.A. Kaczmarka Kantata o Wolności, który dedykowano Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II.
Dumą Pana Profesora są jego wychowankowie i następcy, m.in. Edyta Müller, zwyciężczyni Międzynarodowego konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka, i  Hanna Dys, która jako jedyna Polka wygrała konkurs o indeks hamburskiej uczelni.


Termin i miejsce koncertu
13 sierpnia (poniedziałek), godz. 20.00 Szczecin
bazylika archikatedralna św. Jakuba, ul. św. Jakuba Apostoła 1