Ivan Shemchuk

Urodził się w 1994 roku w Czerniowcach na Ukrainie w rodzinie muzycznej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat pod okiem swej matki. Następnie kształcił się w Szkole Muzycznej w klasie Elviry Ryzhonok oraz w Specialized Secondary Music Boarding School of Krushelnytska we Lwowie pod kierunkiem Ludmiły Zakopets. Swoje umiejętności gry na fortepianie poszerzał, m.in. biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Urszula Bartkiewicz (Polska), Borys Bloch (Niemcy), Igor Chetuev (Niemcy), Stanisław Drzewiecki (Polska), Akiko Ebi (Japonia), Sergiej Edelman (Belgia), Eugen Indjic (Francja), Philippe Giusiano (Francja), Andrzej Jasiński (Polska), Kevin Kenner (USA), Vera Nosina (Rosja),
Olena Pylatyuk (Ukraina), Irina Rumiancewa (Polska), Vladimir Vinnitsky (USA), Mikhail Voskresensky (Rosja), Takashi Yamamoto (Japonia) i Dina Yoffe (Israel).
Często koncertował w Czechach, Danii,  Mołdawii, Polsce, na Litwie i Ukrainie oraz we Włoszech, wykonując utwory solowe, kameralne i orkiestrowe. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, Miasta Bydgoszczy, Mera-Pnefal SA.
Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Sanoku i Kopenhadze – 2014, a także w Moskwie, Jekaterynburgu, Druskiennikach i Pradze – 2015 oraz na Litwie – 2017.


Termin i miejsce koncertu
10 sierpnia (piątek) – Szczecin
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Małopolska 48