Zespół Harmonijek Ustnych Animato

Założona w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza grupa podczas wielu koncertów organizowanych w Polsce i poza jej granicami popularyzuje piękny, trochę zapomniany instrument.
Trio ukształtowało oryginalny styl wykonawczy, bazując przede wszystkim na własnych aranżacjach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i technicznemu, regularnym koncertom, wysokim lokatom przyznawanym na licznych konkursach i festiwalach zespół Animato zaliczany jest obecnie do czołówki tego typu ensembli na świecie.
Momentem przełomowym w rozwoju formacji było zdobycie w roku 1997 pierwszego miejsca wraz z notą Wybitny na prestiżowym festiwalu World Harmonica Festival w niemieckim Trossingen.
Otworzyło to przed muzykami wiele nowych artystycznych możliwości, a napływające szerokim strumieniem zaproszenia do wzięcia udziału w ważnych, międzynarodowych imprezach dały
instrumentalistom ogromną siłę i motywację do dalszej, wytężonej pracy i interesujących działań na niwie popularyzacji zapomnianego instrumentu oraz rodzinnego muzykowania.
Droga, którą przebyli artyści, nie była łatwa, ponieważ wielokrotnie musieli mierzyć się ze stereotypem harmonijki ustnej jako instrumentu ludowego o ograniczonych możliwościach, kojarzonego głównie z muzyką country i bluesem. Muzycy skutecznie walczyli z takim jej postrzeganiem, co zaowocowało występami w renomowanych salach koncertowych oraz filharmoniach w Polsce i za granicą.
W roku jubileuszu ukaże się kolejna płyta kompaktowa zespołu, na której znajdą się rzadko interpretowane na harmonijkach ustnych, bardzo trudne technicznie i piękne utwory m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.


Termin i miejsce koncertu
16 sierpnia (czwartek) Trzęsacz
kościół pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Pałacowa 3