Wykonawcy

Współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych z udziałem wybitnych artystów, takich jak Andrzej Chorosiński, Julian Gembalski, Kevin Kenner, Olga Kern, Konstanty Andrzej Kulka, Adam Makowicz, Szymon Nehring, Bartłomiej Nizioł, Piotr Paleczny, Patrycja Piekutowska i Agata Szymczewska. Oklaskiwano go w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Lwowskiej, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i w siedzibie hamburskich filharmoników. W operach bydgoskiej i na zamku w Szczecinie dyrygował znanymi dziełami, takimi jak Straszny Dwór, Halka, Flis i Verbum Nobile – S. Moniuszki, Traviata, Rigoletto – G. Verdiego, Madame Butterfly, Tosca, Cyganeria – G. Pucciniego, Eugeniusz Oniegin – P. Czajkowskiego, Carmen
– G. Bizeta, Cyrulik Sewilski – G. Rossiniego, Wesoła wdówka, Cygańska miłość
– F. Lehára, Baron cygański – J. Straussa, Ptasznik z Tyrolu – K. Zellera.

Z Orkiestrą Academia nagrał sześć płyt kompaktowych. W roku 2010 zamykał nowojorski Międzynarodowy Rok Chopinowski w Lincoln Center i Carnegie Hall. Dyrygował wówczas utwory F. Chopina interpretowane przez Olgę Kern, Adama Makowicza, Jerzego Stryjniaka i Sławomira Wilka. Za wyjątkowe wydarzenie artystyczne Szczecina uznano inaugurację festiwalu Sacrum Non Profanum z roku 2013, kiedy to poprowadził w obecności Krzysztofa Pendereckiego dzieło Mistrza Powiało na mnie morze snów, pieśni zadumy i nostalgii.

W poznańskiej Akademii Muzycznej wypromował pięć doktoratów z dyrygentury.
Na Uniwersytecie Szczecińskim utworzył dwa kierunki: Muzykologię i Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, która odegrała kluczową rolę w powstaniu Akademii Sztuki w Szczecinie.

Za wybitne osiągnięcia Kapituła Klubu Liderów Nauki przyznała Profesorowi Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. Spośród wielu odznaczeń dyrygent ceni szczególnie Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu i Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Terminy i miejsca wydarzeń

8 sierpnia (czwartek), godz. 20.00 – Szczecin
Kino Pionier 1907 w Szczecin
al. Wojska Polskiego 2

10 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Szczecin
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34

11 sierpnia (niedziela), godz. 19.00 – Berlin
bazylika św. Jana Chrzciciela
Lillenthalstraße 5

12 sierpnia (poniedziałek), godz. 20.00 – Szczecin
bazylika archikatedralna św. Jakuba
ul. św. Jakuba Apostoła 1

13 sierpnia (wtorek), godz. 17.00 – Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2

 

 

 

Wokalista, członek Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury słynącej z urozmaiconych koncertów organizowanych w wielu krajach Europy.

Miłośnikowi jazdy konnej i natury od dziecka towarzyszyła muzyka. Brał udział w konkursie Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie zdobył zaszczytne wyróżnienie.

Wraz ze Zbyszkiem Brzoskowskim uczestniczył jako luzak w wielu zawodach w powożeniu, zdobywając wysokie lokaty na konkursach organizowanych w różnych zakątkach świata.


Termin i miejsce koncertu

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja

Absolwent Akademii Muzycznej „Komitas” w Erywaniu pracował m.in. w Narodowej Orkiestrze Filharmonii Armenii.

Obecnie zatrudniony jest w hajfeńskiej Orkiestrze Symfonicznej, a także
w Big Bandzie Haifa. Ponadto pracuje jako dyrygent z orkiestrą dętą w Szkole muzycznej „Yuval” i z Youth Jazz Orchestra – „Beat Band” w Szkole muzycznej „Beat”.


Termin i miejsce koncertu

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja

Córka organisty i dyrygenta, naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem rodziców w wieku czterech lat.

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie (klasa fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej), ukończyła Poznańską Akademę Muzyczną
(filia w Szczecinie), pod kierunkiem prof. Franciszka Gajba.

Korepetytorka wielu solistów Państwowego Teatru Muzycznego, Opery i Operetki, a następnie Opery na Zamku w Szczecinie, ponad trzydzieści lat prowadzi działalność pedagogiczną w szczecińskiej Szkole Muzycznej II stopnia oraz Zespole Szkół Muzycznych. Współpracowała ponadto z Katedrą Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Orkiestrą Academia pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego.

Odbyła wiele tournée teatralnych, m.in. po Austrii, Niemczech i Szwajcarii, uczestniczyła w ponad dwudziestu spektaklach Opery i Operetki w Szczecinie, realizując partie fortepianu, klawesynu i organów. Pełniła też funkcję kierownika muzycznego spektaklu Ania z zielonego wzgórza Z. Karneckiego.

Członkini „Orkiestry promenadowej” i „Szczecińskiego Tria Salonowego”,
brała również udział w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, a także uczestniczyła
w wielu projektach w kraju i poza jego granicami, koncertując jako solistka, akompaniatorka oraz kameralistka.


Termin i miejsce koncertu
10 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Szczecin
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34

 

Z wyróżnieniem ukończyła łódzką Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. W trakcie studiów debiutowała na scenie operowej w przedstawieniach studenckich rolami Marceliny w Weselu Figara W.A. Mozarta oraz Sekstusa w operze Julisz Cezar G.F. Haendla. Ostatni semestr studiów odbyła w Koninklijk Conservatorium Brussel, w ramach europejskiego programu „Erasmus”.

Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów świata opery i liryki wokalnej: Mireilli Alcantary, Claudia Desderiego, Juliusa Drake’a, Paula Esswooda, Ubalda Fabbriego, Dale Foundling, Anity Garancy,  Mathiasa Goerne’a, Richarda Harrella, Markusa Hintehausera, Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling-Domansky, Urszuli Kryger, Ann Murray, Olgi Pasichnykiej,
Etana Pessena, Macieja Pikulskiego, Laurenta Pillota, Uda Reinemanna,
Konrada Richtera, Mitsuka Shirai, Petera Schreiera i Artura Stefanowicza.

Pod okiem wybitnych artystów, m.in. José Van Dama i Jocelyne Dienst, rozwijała swój talent w studiu operowym Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo.
W roku 2011 debiutowała na profesjonalnej scenie operowej La Monnaie w Brukseli, gdzie powierzono jej rolę Kobiety Tebańskiej w operze Edyp Georga Enescu.

Wielokrotnie oklaskiwana na prestiżowych estradach BOZAR oraz Flagey śpiewała pod batutą Richarda Egarra, Patricka Fournillera, Pascala Rophé’a, Michela Tabachnika i Christophera Warren-Green’a. Dostąpiła też zaszczytu kilkukrotnego koncertowania dla Belgijskiej Rodziny Królewskiej.

W roku 2013 roku wystąpiła na deskach opery La Monnaie jako Pepita w wersji koncertowej opery Romeo i Julia Charlesa Gounoda, a na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu otrzymała drugą nagrodę oraz nagrodę za interpretację cyklu pieśni Trzy fragmenty z poematów
Jana Kasprowicza
Karola Szymanowskiego.

Uczestniczyła w światowych prawykonaniach utworów Jacques’a-Alphonsa de Zeeganta – oratorium Le mistere du Salut, symfonii  Le chemin des Dames na mezzosopran, chór i orkiestrę pod batutą brytyjskiego dyrygenta Benjamina Ellina oraz operze La brèche w Teatrze Rzymskim w Hiszpanii. Brała ponadto udział w spektaklu Be with me now, a także tournée po Europie z okazji pięciolecia organizacji European Network of Opera Academies, którego premiera odbyła się podczas Festiwalu Aix-en-Provence 2015. Była również ćwierćfinalistką w ARD Musikwettbewerb w Monachium oraz finalistką IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Zdobywczyni nagrody specjalnej Dioraphte Composition Prize na 51. International Vocal Competition’s-Hertogenbosch za wykonanie pieśni współczesnej autorstwa Monique Krüs  jest obecnie doktorantką łódzkiej Akademii Muzycznej.


Terminy i miejsca koncertów

11 sierpnia (niedziela), godz. 19.00 – Berlin
bazylika św. Jana Chrzciciela
ul.
Lillenthalstraße 5

12 sierpnia (poniedziałek), godz. 20.00 Szczecin
bazylika archikatedralna św. Jakuba
ul. św. Jakuba Apostoła 1

 

Absolwentka klasy śpiewu Brest College of Music pracuje w Słuckiej Dziecięcej Szkole Artystycznej.

Solistka Orkiestry Dętej i Instrumentów Ludowych prowadzi aktywną działalność koncertową, biorąc m.in. udział w festiwalach i konkursach. Laureatka pierwszej nagrody zdobytej na Międzynarodowym Konkursie w San Marino uczestniczy w wielu festiwalach i konkursach organizowanych na Białorusi.


Termin i miejsce koncertu

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja

Absolwent klasy fortepianu Moniki Wolęckiej szczecińskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Marka Jasińskiego poszerza swoją wiedzę w klasie fortepianu Pawła Gorczyńskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Trzykrotny stypendysta Prezydenta Szczecina jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym m.in: w Görlitz, Koninie, Słupcy, Szafarni, Szczecinie, Warszawie, Wieliczce i Żaganiu, a także konkursu solfeżowego w Bielsku-Białej i wrocławskiego festiwalu wyobraźni muzycznej „mYear”. W czerwcu 2019 roku zajął pierwsze miejsce
na prestiżowym, międzynarodowym konkursie pianistycznym „Piano Talents” w Mediolanie (Włochy).

Poza grą na fortepianem zajmuje się kompozycją, której tajniki pogłębiał
u dr. hab. Jaromira Gajewskiego. Własne utwory wykonywał m.in. podczas poznańskiego festiwalu „Neofonia”. Pasjonuje go ponadto interpretacja dzieł
XX wieku, szczególnie utworów Béli Bartóka, Johna Cage’a, Paula Hindemitha, Charlesa Ives’a, György Ligetiego, Oliviera Messiaena, Andrzeja Panufnika, Siergieja Prokofjewa, Arnolda Schönberga i Karola Szymanowskiego. Tymon Chruściel jest trzykrotnym stypendystą miasta Szczecin.


Termin i miejsce koncertu

13 sierpnia (wtorek), godz. 17.00 – Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2

 

Kompozytorka i muzykolog. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Zbigniewa Kozuba. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z kompozycji (2014) w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera. W roku 2016 uzyskała stopień doktora
w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki.

Laureatka wielu stypendiów artystycznych i naukowych, m.in. programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, programu stypendialnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura Polska na świecie”, Stypendium Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Poznania. Jej utwory są niezwykle często wykonywane w kraju (np. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” i „Festiwal Muzyki Polskiej” w Krakowie) oraz podczas licznych festiwali zagranicznych (m.in. w Austrii, Czechach, Estonii, Holandii, Irlandii, Korei Południowej, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, USA, na Słowenii i Ukrainie). Jest również laureatką wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na utwór perkusyjny w Oklahoma City (2010), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Gramodeska” w Pradze (2011), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. T. Ochlewskiego, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2011 oraz 2015), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Marathon V-Festival for young contemporary music” w Wiedniu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego KM Związku Kompozytorów Polskich im. Z. Mycielskiego (2013, 2014), XIV International Forum Music of Youth w Kijowie (2016) czy Special Prize EUROPEAN PIANO BRIDGE w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Artistes en herbe w Luksemburgu (2017).

Jej utwory wydawały regularnie Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM, Acte Prélable oraz Norsk Musikforlag z Norwegii, a wykonywały m.in. orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga, Cappella Gedanensis, Baltic Neopolis Orchestra
(w ramach programu „Kompozytor-Rezydent”), Chór żeński SKOWRONKI, zespoły muzyki współczesnej, np. Sepia Ensemble, TrombQuartet, NeoQuartet oraz Prague Modern, a także wielu wybitnych polskich i zagranicznych solistów. Trzy Tańce Polskie kompozytorki na kwintet dęty blaszany wykonano w 2016 roku podczas jednego z najbardziej prestiżowych festiwali – Światowych Dni Muzyki w Korei Południowej organizowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Obecnie bierze ona udział w programie rezydencji kompozytorskiej organizowanej w latach 2017–2018 przez Towarzystwo Muzyczne Feliksa Nowowiejskiego.

Adiunkt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i członkini Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.


Termin i miejsce koncertu

13 sierpnia (wtorek), godz 17.00 – Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2

 

Absolwentka Akademii Muzycznej w Sofii, gdzie studiowała wokalistykę pod kierunkiem profesor Liliji Stefanovej. Debiutowała na scenie Opery Sofijskiej w roli III damy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, oraz fragmentem Carmen
G. Bizeta.

W pracy scenicznej wcielała się w wiele pierwszoplanowych ról, a wśród nich były m.in. Carmen w operze Carmen G. Bizeta, Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Jadwiga w Strasznym dworze S. Moniuszki, Fenena w Nabucco G. Verdiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Niklas w Opowieściach Hoffmanna
J. Offenbacha, Cherubin w Weselu Figara W.A. Mozarta, Jaś i Matka w Jasiu i Małgosi
E. Humperdincka, Czipra w Baronie Cygańskim J. Strausa, Hudel w Skrzypku na dachu
J. Bocka, Anita w West Side Story L. Bernsteina.

W latach 1991–1992 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, a 1992–2011 Opery
na Zamku w Szczecinie. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, takimi jak: Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Muzyczny „ROMA w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Krakowska. Poza rolami operowymi z bardzo dużym powodzeniem wykonywała partie w dziełach oratoryjno-kantatowych, brała udział w koncertach muzyki współczesnej, oraz recitalach pieśni.

Za osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki wokalnej, wyróżniono
ją nagrodami Ministra Kultury i Sztuki oraz publiczności Bursztynowy Pierścień za rolę Rozyny w Cyruliku Sewilskim, otrzymała też Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe, a także Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Reprezentowała Województwo Zachodniopomorskie na Światowej Wystawie „EXPO-2000” w Hannoverze.

W roku 2001 uczestniczyła w Mistrzowskim kursie wokalnym interpretacji dzieł
G. Verdiego Fiorenzy Cossotto, a w 2009 – w warsztatach wokalnych „Bel canto” Ubaldo Fabbri.

Śpiewaczka nagrała cztery płyty kompaktowe, m.in.: Symfonia czterech snów
J. Stalmierskiego (1996), Ave Maria (2000), Domini est terra M. Jasińskiego (2008), Complete Vocal Works J. Wieniawskiego (2018).

Brała udział w ponad dwustu spektaklach zagranicznych, śpiewała m.in. w Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii.

Profesor E. Filipowicz jest kierownikiem Zakładu Wokalistyki oraz prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie, a ponadto pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Działa też społecznie na rzecz środowiska teatralnego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Śpiewu Solowego, w latach 2005–2013 pełniła funkcję przewodniczącej koła ZASP przy Operze na Zamku w Szczecinie.


Termin i miejsce koncertu
10 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Szczecin,
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34

 

Ukończył z wyróżnieniem poznańską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu profesora Jerzego Kaszuby. Laureat wielu międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in. zdobywca pierwszych nagród na Salzburg Grand Prize Virtuoso International Music Competition (2018), na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal 2017 (Duo Wolańska/Gajda), nagroda Top Winner (Duo Wolańska/Gajda) na Ibla Grand Prize World Music Competition/Sycylia (2016), na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2014), Competition in memory of J. Haydn w Wiedniu, Nagroda specjalna dyrygenta i orkiestry przemyskiej za wyróżniającą się współpracę
na XI Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Przemyślu (2013).

W 2014 i 2017 roku, podczas tras koncertowych w USA wystąpił solo oraz w duecie (Duo Wolańska/Gajda) w nowojorskim Carnegie Hall, a w roku 2017 zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. Występował z takimi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, CoOperate Orchestra, które zabrzmiały pod batutą Ewy Strusińskiej, Sławka Adama Wróblewskiego, Roberta Kabary, Sławomira Chrzanowskiego, Adama Domurata.

Stypendysta Ministra Kultury, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz laureat prestiżowego Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, współtworzył kilka zespołów, w tym Duo Wolańska/Gajda, Simitu Duo, New Poznań Accordion Duo, Trio New Harmony, ClassZmer. W marcu 2018 roku, wspólnie z pianistką Julią Wolańską-Gajda, wystąpił m.in. w Japonii, Korei, Tajlandii i Wietnamie.


Termin i miejsce koncertu

13 sierpnia (wtorek), godz. 17.00 – Szczecin
Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2

 

Mieszkający w Izraelu klarnecista i saksofonista urodził się na Ukrainie. Studiował w muzycznej colege’u na Białorusi, w nowosybirskiej Akademii Muzycznej.

Pracował w Eurosib International Orchestra V.Tolkachev, Big Bandach Tel Aviv i Haifa, Tel-Aviv Chamber Theatre i wielu projektach muzycznych.

Uczestnik i zwycięzca festiwali jazzowych, takich jak np.: Imatra (Finlandia), Mannheim (Niemcy), Shenzhen (Chiny), Pori (Finlandia), Ryga (Łotwa).

Nauczyciel konserwatorium muzycznego oraz dyrygent „Stars of Nazareth Illit” jest dyrektorem Conservatory Nazareth Illit.


Termin i miejsce koncertu

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja

Absolwent Akademii Muzycznej w Mińsku w klasie saksofonu jest zwycięzcą prezydenckiego stypendium wspierającego młodych utalentowanych artystów
na Białorusi. Solista Orkiestry Dętej „Witiny” ze Stołpki od lat współpracuje Aleksandrem Nicziparowiczem, dyrygentem zespołu.


Termin i miejsce koncertu

17 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – Trzęsacz
deptak przy ruinach kościoła pw. św. Mikołaja

1 2 3 4