Wykonawcy

Urodzony 1 lipca 1930 roku w Krakowie twórca jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. Od 1963 roku pracownik Telewizji Polskiej, w latach 1963-74 główny reżyser TVP, w latach 1985-87 dyrektor Teatru Telewizji. W latach 1987-99 reżyser w dyrekcji programu drugiego TVP, twórca kilkuset programów telewizyjnych. Ważnymi datami w jego bogatym życiorysie są: rok 1963 – ukończenie studiów na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi (dyplom 1974), rok 1972 – nagroda „Złoty Ekran”, rok 2002 – nagroda statuetka „Gwiazdy Telewizji Polskiej” wręczona z okazji 50-lecia TVP za filmy i spektakle teatralne. Filmografia Stefana Szlachtycza to: „Tragarz puchu” – 1983 (reżyseria, dialogi), „Kto za?” – 1980 (reżyseria i scenariusz), „Komedianci” – 1979 (reżyseria, scenariusz), „Dybuk” – 1979 (reżyseria, scenariusz), „Kto da więcej co ja” – 1977 (reżyseria), „Tylko Beatrycze” – 1975 (reżyseria, scenariusz, dialogi), „Jadą goście jadą” – 1962 (obsada aktorska). Wraz z operatorem Jerzym Drużkowskim kończył podczas pleneru „Barwy Małopolski 2006”, film o współpracy polsko-włoskiej, działalności miechowskiej galerii i tworzących jej historię ludziach. Stefan Szlachtycz jest bardzo zaprzyjaźniony z miechowską piwniczką „U Jaksy” i gdy tylko czas mu pozwala, chętnie tu zagląda. Ze zrealizowanych przez niego ponad 100 filmów galeria posiada we własnych zbiorach ponad dwadzieścia. Szczególnie bliski sercom miechowian jest obraz „Żech – prawda naga”, przybliżający życie i twórczość Stefana Żechowskiego, wywodzącego się z pobliskiej ziemi wielko ksiąskiej. Większość wieczornych spotkań plenerowych w galerii „U Jaksy” uświetniły właśnie filmy Stefana Szlachtycza. A nie ma chyba nic przyjemniejszego i nobilitującego widza jak oglądanie filmów z ich twórcą. Były to swego rodzaju premiery – po raz drugi – bogatego dorobku filmowca i wiernego przyjaciela miechowskiej galerii sztuki, mieszczącej się niezmiennie przy placu Kościuszki 3a.


Termin i miejsce spotkania
30 września 2021 godz.12.00
Szczecin, Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84

Naukę gry na flecie rozpoczęła  w roku 2007.

Od roku szkolnego 2014/2015 – jako uczennica szkoły muzycznej II stopnia była laureatką dorocznych szkolnych konkursów fletowych.

Zdobyła II miejsce w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów Kameralnych w Szczecinie.

Otrzymała wyróżnienie w kategorii kwartety – oktety w XXXVI Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia we Wrocławiu .

Zajęła  II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Rising Talents of Europe”.

Od roku 2020 jest studentką  Akademii Sztuki w Szczecinie.

W czerwcu tego roku, duet Joanna Klej  i Michał  Dąbrowski, zdobył  III miejsce na

XII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu Zdroju.


Termin i miejsce koncertu
1 października 2021 godz.12.00
Szczecin, Akademia Sztuki
ul. Orła Białego 2

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1983 na wydziale instrumentalnym – specjalność trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów: Tiemofieja  Dokshicera i Edwarda Tara w Bayreuth. Jest on laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku(1985).
Pracę zawodową rozpoczą w roku 1983 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy a od roku 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponad to współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonią Bałtycką, Szczecińską, Koszalińską, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Capellą Bydgostiensis, Brandenburgische  Staatsorchester Frankfurt (Niemcy), Northamptonshier Contry Youth Cocnert Band (Wielka Brytania). Z wyżej wymienionymi orkiestrami koncertował we wszystkich krajach Europy a także w USA i Kanadzie.
Roman Gryń prowadzi również bardzo bogatą działalność solistyczną i kameralną. Jest współtwórcą zespołu kameralnego Poznań Brass Quintet, wielokrotnie  koncertował z zespołem Tutti e Solo z którym nagrał CD „Polski Barok”. W swojej karierze artystycznej bardzo często koncertował z organami, występując z takimi artystami jak: J. Tumą (Czechy), M. Rostem (Niemcy), E. Karolak, R. Hauptmanem, M. Dąbrowskim, B. Narlochem, R Peruckim, J. Malanowiczem, A. Chorosińskim,
i M. Hannulą (Finlandia), Nagrał płytę CD z S. Kamińskim oraz dwie płyty CD z B. Narlochem. Ponad to jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i profesorem zwyczajnym w Akademii Muzycznej w Poznaniu gdzie prowadzi klasę trąbki pełniąc jednocześnie od 2002 roku funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych . Prowadzi warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej.


Termin i miejsce koncertu
1 października 2021 godz. 20.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

Student I roku II stopnia Akademii Sztuki w Szczecinie.  Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych min: I miejsce we Francji, I miejsce w Kanadzie, I miejsce oraz III miejsce we Włoszech, I miejsce na Węgrzech. Koncertował w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w filharmoniach: gorzowskiej i poznańskiej. Honorowy uczestnik konkursu Grand Metropolitan Music Competition  w Wielkiej Brytanii oraz Crescendo Music Competition w Kanadzie. Wielokrotny stypendysta dla najlepszych studentów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Otrzymał stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Swą muzyczną wirtuozerią – młody artysta często uświetnia ważne wydarzenia Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie.


Termin i miejsce koncertu
1 października 2021 godz.12.00
Szczecin, Akademia Sztuki
ul. Orła Białego 2

Urodzony w Warszawie w 1954 roku, studiował pod kierunkiem J. Grubicha ( PWSM w Warszawie), L. Rogga  (Konserwatorium Genewskie) i H. Verschraegena (Królewskie Konserwatorium w Brukseli), uzyskując najwyższe odznaczenia w swojej specjalności.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach  w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: Al Bustan (Bejrut), Bergen Festival, Berliner Festwoche, Besançon, Festiwal Flandryjski, a także w takich ośrodkach, jak Antwerpia, Arona, Brno, Bruges, Bruksela, Gandawa, Genewa, Hamburg, Helsinki, Jerozolima, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Lozanna, Lucerna, Magadino, Marsylia, Monachium, Monaco, Moskwa, Nicea, Norymberga, Oslo, Paryż, Petersburg, Praga, Rouen, Rzym, Sorø, St.Maximin, Sztokholm, Stuttgart, Tulon, Turyn, Wiedeń, Wilno, Zurich….

Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, takich jak Autographe, BRT, Decca, Dux, EMI, Harmonia Mundi, Pavane, Polskie Nagrania, RTBF, RTL, Veriton, RTV Suisse Romande, SDR, Selene, Wifon, ZDF. Jego bogata dyskografia zawiera ponad 60 tytułów,  wśród których znajdują się m.in.: Die Kunst der Fuge oraz wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha, Brahmsa i W. A. Mozarta, a także utwory J.Alaina, D.Buxtehudego, N.Bruhnsa, N.de Grignego, C.Francka, A.Guilmanta, F.Liszta, O.Messiaena, J.Reubkego, M.Regera, L.Vierna, Ch.-M.Widora i wielu innych.

Mieszkający od 1981 roku w Brukseli artysta był w latach 1991-2008 współzałożycielem i dyrektorem artystycznym  Europejskiego Festiwalu Organowego.

Karol Gołębiowski jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi klasę organów w Katedrze  Muzyki.


Termin i miejsce koncertu
2 października 2021 godz.12.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

Absolwent Wydziałów Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Kompozycji Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (klasa dyrygentury symfonicznej  prof. Renarda Czajkowskiego) zgłębiał także tajniki dyrygentury kantatowo-oratoryjnej w klasie prof. Stefana Stuligrosza.

W swojej Alma Mater wypromował pięciu doktorów sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura. Na Uniwersytecie Szczecińskim pełnił zaszczytną funkcję dyrektora muzycznego. W strukturach Katedry Edukacji Artystycznej uczelni stworzył dwa muzyczne kierunki studiów, które miały decydujący wpływ na powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie.

Współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, pracownik Państwowej Opery w Bydgoszczy i kierownik muzyczny Opery i Operetki w Szczecinie dyrygował znanymi dziełami operowymi, takimi jak m.in.: Straszny Dwór, Halka, Flis, Verbum Nobile , Straszny Dwór S. Moniuszki, Traviata, Rigoletto G. Verdiego, Madame Butterfly, Tosca, Cyganeria G. Pucciniego, Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, Carmen G. Bizeta, Cyrulik Sewilski G. Rossiniego oraz operetkami: Wesoła Wdówka, Cygańska miłość F. Lehara, Baron cygański J. Straussa i Ptasznik z Tyrolu K. Zellera. Prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych z udziałem wybitnych artystów, takich jak m. in.: Kevin Kenner, Olga Kern, Konstanty Andrzej Kulka, Adam Makowicz, Bartłomiej Nizioł i Piotr Paleczny. Oklaskiwano go w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, w Narodowej Lwowskiej Filharmonii, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie  i w siedzibie hamburskich filharmoników.

W nowojorskich salach koncertowych Lincoln Center i Carnegie Hall. W roku 2010 zamykał Międzynarodowy Rok Chopinowski. Dyrygował wówczas utwory Fryderyka Chopina interpretowane przez Olgę Kern, Adama Makowicza, Jerzego Stryjniaka i Sławomira Wilka. W roku 2013, w obecności Krzysztofa Pendereckiego, poprowadził dzieło Mistrza Powiało na mnie morze snów – pieśni zadumy i nostalgii.

Z firmami DUX i ACTE PREABLE nagrał 10 płyt kompaktowych. Za wybitne osiągnięcia Kapituła Klubu Liderów Nauki przyznała Profesorowi zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. Spośród wielu odznaczeń dyrygent ceni szczególnie Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu, Złoty Gryf Pomorski , a także Złoty Krzyż Zasługi oraz Medale Gloria Artis.


Terminy i miejsca koncertu
2 października 2021 godz.12.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

 

 

 

 

 

Wokalista, członek Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury słynącej z urozmaiconych koncertów organizowanych w wielu krajach Europy.

Miłośnikowi jazdy konnej i natury od dziecka towarzyszyła muzyka. Brał udział w konkursie Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie zdobył zaszczytne wyróżnienie.

Wraz ze Zbyszkiem Brzoskowskim uczestniczył jako luzak w wielu zawodach w powożeniu, zdobywając wysokie lokaty na konkursach organizowanych w różnych zakątkach świata.


Terminy i miejsca koncertu
30 września 2021, godz. 19.00
Szczecin, Dom Kultury Krzemień
ul. Krzemienna 10

Nauczyciel, animator kultury, menager, instruktor, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Działał w następujących orkiestrach dętych: Łobeska Orkiestra Dęta, Szkolna Orkiestra Dęta Technikum Rolniczego w Stargardzie Szczecińskim, Orkiestra Dęta Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Stargardzie Szczecińskim, Orkiestra Dęta Stoczni Ustka został w roku 1995 dyrektorem Łobeskiego Domu Kultury. W latach 1996-2008 manager, drugi dyrygent, instruktor w klasie instrumentów dętych blaszanych i rogów myśliwskich w Łobzie swój pierwszy koncert poprowadził w roku 1997 w Łobzie, z okazji Spotkań Chórów Kombatanckich przy Pomniku Wdzięczności.
Dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury w Łobzie uhonorowano Nagrodą Ministra Kultury, „Animator Kultury 1999”, złotą odznaką z brylantem Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Gryfem Pomorskim za zasługi dla Pomorza Zachodniego, a za całokształt pracy artystycznej otrzymał nagrodę specjalną Starosty Powiatu Łobeskiego, Smok’’ w kategorii kultura.

Był jurorem na międzynarodowych festiwalach, konkursach orkiestr dętych i instrumentalistów w następujących miejscowościach i krajach: Istra, Petersburg (Rosja), Dałgapils (Łotwa) Baranowicze, Diatlawa, Stołpce (Białoruś), Jałta (Ukraina), Łobez, Połczyn Zdrój, Szczecin (Polska), Malgrad (Hiszpania), Czadan (Republika Tuwy), Nazareth, Hajfa (Izrael).

Z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Łobeskiego Domu Kultury wystąpił ponad 500 razy, w tym 100 razy za granicą, w takich krajach jak: Austria, Białoruś, Chorwacja, Estonia,Litwa, Niemcy, Serbia, Słowacja, Rosja, Włochy, Watykan, Ukraina, Watykan, Włochy.

Współorganizator międzynarodowych konferencji naukowych w Łobzie, organizator następujących festiwali: „Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych i Big Bandów, Międzynarodowy Konkurs
Instrumentalistów, Międzynarodowe Wielkanocne Spotkania z Folklorem w ramach Łobeskiej Baby Wielkanocnej, Festiwal Kapel Podwórkowych. Realizator 50 projektów ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Polsko Niemieckiej Fundacji Współpracy, Bawarskiego Koło Młodzieży, Polsko Litewskiej Wymiany Młodzieży, projektów ze środków Phare, Interrreg III A, Interreg IV A, Interreg V A, ze środków Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Autor artykułów i publikacji naukowych w Polsce, Rosji, na Białorusi i Ukrainie.

Organista, absolwent klasy organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracę dydaktyczną rozpoczął w 1982 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie utworzył klasę organów. Od 1990 roku pracownik Akademii Pomorskiej w Słupsku, a od 2011 r. Akademii Sztuki w Szczecinie.

Od wielu lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury, w których wykładowcami byli wybitni europejscy organiści – Adam Tomasz Nowak, Christopher Stembridge, Klaus Eichhorn, Vincent Warnier, Jaroslav Tuma, Wolfgang Seifen, Peter van Dijk, Christoph Grohmann, Aude Heurtematte, Desmond Hunter, Jan van Mol, Dalibor Miklavičič, Dietrich Kollmannsperger, Marc Bauman, Peter Planyavsky.

Prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, która obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich (Belgia, Białoruś, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy) oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. Wielokrotnie koncertował na zaproszenie polskich placówek dyplomatycznych i Instytutów Polskich w Moskwie, Soczi, Irkucku, Sofii, Warnie, Kiszyniowie, Bukareszcie, Betlejem i Jerozolimie. W swoim dorobku posiada 6 CD, na których prezentuje m.in. historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Brał udział w licznych prawykonaniach utworów skomponowanych przez: Karola Borsuka, Andrzeja Cwojdzińskiego, Marka Czerniewicza, Leszka Kułakowskiego, Ewę Fabiańską-Jelińską, Jakuba Rabizo, Beatę Wróblewską, Sverre Eftestøla, Szilvesztera Rostettera i Conrada Zwicky. Wiele z tych kompozycji została mu dedykowana.

Od wielu lat koncertuje z wybitnym polskim trębaczem prof. Romanem Gryniem.

Zajmuje się też działalnością związaną z badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków. Opracował liczne projekty remontów zabytkowych instrumentów, dokumentacji konserwatorskich, prowadził też nadzór wielu prac organmistrzowskich. Jest autorem pracy Organy i muzyka organowa na Pomorzu wydanej przez wydawnictwo AM w Poznaniu.

Za swoją działalność został odznaczony m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodą Pro Arte Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz nagrodą Koszaliński Orzeł w dziedzinie KULTURA, przyznanym przez Prezydenta Miasta Koszalina.


Termin i miejsce koncertu
1 października 2021 godz. 20.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktor, od 1976 roku w szczecińskich teatrach Współczesnym i Polskim oraz w Operze na Zamku, wcielał się wielokrotnie w ciekawe role, takie jak Jędrek w Przedwiośniu S. Żeromskiego, Tadeusz w Panu Tadeuszu A. Mickiewicza, Wituś w Skizie G. Zapolskiej, Leander w Paradach J.N. Potockiego, Parys w Romeo i Julii W. Szekspira, Sygoń w Lilli Wenedzie J. Słowackiego, Łopachin w Wiśniowym sadzie A. Czechowa, Segismundo w Życie jest snem P. Calderona, Szczepan w Złodzieju W. Myśliwskiego, Moris w Kontrakcie T. Mrożka, Książę Filip w Iwonie, księżniczce Burgunda
W. Gombrowicza, Strelnikow w Doktorze Żywago B. Pasternaka, Pisarz-Schizokrate w Bogu W. Allena, Pluton w Orfeuszu w piekle J. Offenbacha.

W latach 1985–1993 prezes szczecińskiego Oddziału ZASP, a od 1994 do 2005 dziennikarz i prezenter szczecińskiego ośrodka TVP. W czasie, gdy pełnił funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miejskiego w Szczecinie (2005–2006), powstał m.in. projekt budowy nowego gmachu szczecińskiej filharmonii, powołano Muzeum Komunikacji i Techniki Zajezdnia Sztuki, Teatr Kana przekształcono w samorządową instytucję artystyczną. Wspólnie z Operą na Zamku oraz Szczecińską Filharmonią organizował w Stoczni Szczecińskiej transmitowany przez II Program TVP koncert Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Przedsięwzięcie to okrzyknięto największym wydarzeniem 2005 roku na Pomorzu Zachodnim. Dyrektor Filharmonii
im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (2007–2012), od 2012 roku szefuje Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczecinie.


Terminy i miejsca koncertów
4 sierpnia (wtorek), godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

5 sierpnia (środa), godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

9 sierpnia (niedziela), godz.13.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

9 sierpnia (niedziela), godz. 18.00
Konarzewo 17, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

10 sierpnia (poniedziałek), godz.19.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

 

Kształcił się u wybitnych mistrzów batuty: Dyrygenturę Chóralną studiował  pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego (AM Szczecin), a Dyrygenturę Symfoniczno-Operową pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (UMFC Warszawa), u którego odbył też studia doktoranckie. Prowadzi aktywną działalność koncertową z polskimi chórami i orkiestrami.

Jest Dyrektorem Artystycznym i jednym z założycieli Stowarzyszenia Mozart 2003, z którym zorganizował i wykonał ponad sześćdziesiąt koncertów oratoryjnych w Polsce i na Ukrainie. Jest dyrygentem cyklu corocznych prawykonań utworów oratoryjnych młodych kompozytorów polskich.

Międzynarowe koncerty. Nagrody i Wyróżnienia. 

Od 2006 roku jest Dyrektorem Artystycznym Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dawniej Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej), z którym koncertował w całej Europie i Ameryce Południowej. Pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego zespół zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych konkursach. Wraz z Chaps podjął się nagrania wszystkich dzieł Marka Jasińskiego.

Od 2012 roku jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax, a od 2014 jej Dyrektorem Artystycznym. Wyróżniony odznaczeniami: Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP,  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego.

Biografia: https://www.szymonwyrzykowski.pl/bio-encore


Termin i miejsce koncertu
1 października 2021, godz. 20.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. Świętego Jakuba Apostoła 1

 

 

Chór założył w 1952 roku ówczesny student Politechniki Szczecińskiej – Jan Szyrocki, który przez 51 lat pełnił nieprzerwanie funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta. Politechnicy pod kierownictwem Mistrza stworzyli jeden z najlepszych i najciekawszych wokalnych zespołów akademickich na świecie. W roku 2006 dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu został uczeń profesora Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski. Śpiewacy uczestniczyli w tysiącach koncertów, setkach międzynarodowych tournée, licznych nagraniach fonograficznych i w prestiżowych festiwalach. Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne arcydzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji z XX i XXI wieku. Wielu współczesnych twórców dedykowało swoje utwory chórowi, który był automatycznie pierwszym wykonawcą tych dzieł. Ostatnie wydawnictwa płytowe z utworami, a także opracowaniami kompozycji Marka Jasińskiego nagrano w systemie surround. Za działalność w dziedzinie kultury chór otrzymał wiele najwyższych odznaczeń, nagród i medali od władz państwowych oraz regionalnych. CHAPS jest zjawiskiem nieprzeciętnym również w wymiarze socjologicznym. Wraz z założycielem, prof. Janem Szyrockim, i obecnym dyrygentem Szymonem Wyrzykowskim skupił wokół siebie rzeszę osób, które śpiewanie potraktowali nie tylko jako hobby, ale również jako sposób na życie. Dzięki wspaniałej atmosferze przez ponad 65 lat przez chór przewinęło się ponad trzy tysiące chórzystów, którzy traktują siebie jako jedną wielką rodzinę. We wrześniu 2014 roku brali udział w koncercie inauguracyjnym nowej siedziby filharmonii w Szczecinie, wykonując wraz z Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie i orkiestrą filharmonii fragmenty symfonii Marka Jasińskiego In principio.


Termin i miejsce koncertu
1 października, godz. 20.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła
ul. św. Jakuba Apostoła 1

 

1 2