Skrzypce i prowadzenie koncertu – Wybitna skrzypaczka i gospodyni koncertów, której pasja do muzyki inspiruje zarówno wykonawców, jak i publiczność, doktor habilitowany sztuk muzycznych, mówca motywacyjny i filantropka, mająca na swoim koncie ponad 1200 koncertów w 41 krajach oraz wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Wybitny wirtuoz skrzypiec, którego niezwykła technika i artystyczny wyraz podbijają serca publiczności na całym świecie. Laureat licznych międzynarodowych konkursów, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie oraz ceniony pedagog.
Utalentowany baryton, który swoim głosem wprowadza głębię i emocje do każdego występu, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, koncertujący zarówno w kraju, jak i za granicą, z bogatym repertuarem operowym i sukcesami na międzynarodowych konkursach.
Zespół wywodzący się z Międzynarodowej Akademii Chóralnej in Terra Pax, która corocznie organizuje warsztaty muzyczne, gromadząc chórzystów z Polski i Europy, by wspólnie tworzyć wyjątkowe programy muzyczne.
Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Kompozycji Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Renarda Czajkowskiego. Zgłębiał także tajniki dyrygentury kantatowo-oratoryjnej w klasie prof. Stefana Stuligrosza.W swojej Alma Mater wypromował pięciu doktorów sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura. Na Uniwersytecie Szczecińskim pełnił zaszczytną funkcję dyrektora muzycznego. W strukturach Katedry Edukacji Artystycznej uczelni stworzył dwa muzyczne kierunki studiów, które miały decydujący wpływ na powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie. Założyciel Orkiestry Academia.
Współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, dyrygent Państwowej Opery w Bydgoszczy oraz kierownik muzycznym Opery i Operetki w Szczecinie. Dyrygował znanymi dziełami operowymi, takimi jak, m. in.: Straszny Dwór, Halka, Flis,Verbum Nobile, S. Moniuszki, Traviata, Rigoletto G. Verdiego, Madame Butterfly, Tosca, Cyganeria G. Pucciniego, Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, Carmen G. Bizeta, Cyrulik Sewilski G. Rossiniego oraz operetkami: Wesoła Wdówka, Cygańska miłość F. Lehara, Baron cygański J. Straussa i Ptasznik z Tyrolu K. Zellera.Prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych z udziałem wybitnych artystów. Oklaskiwano go m. in. w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, w Filharmonii Berlińskiej, w Narodowej Lwowskiej Filharmonii, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz w Laeiszhalle – siedzibie hamburskich filharmoników. W nowojorskich salach koncertowych Lincoln Center i Carnegie Hall zamykał w roku 2010 Międzynarodowy Rok Chopinowski. Dyrygował wówczas utwory Fryderyka Chopina interpretowane przez Olgę Kern, Adama Makowicza, Jerzego Stryjniaka i Sławomira Wilka. W roku 2013, w obecności Krzysztofa Pendereckiego, poprowadził dzieło Mistrza Powiało na mnie morze snów – pieśni zadumy i nostalgii. Nagrał 10 płyt kompaktowych m. in. z firmami DUX i ACTE PREABLE. Za swoją pracę artystyczną, naukową i społeczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym: Złoty Krzyż Zasługi (2000), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003), Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Złoty Sekstans (2008), Złoty Gryf Pomorski (2008), Medal Uniwersytetu Szczecińskiego Sis Qui Es – Pro Publico Bono (2010). Doceniając wybitne osiągnięcia Profesora, Kapituła złożona z członków Klubu Liderów Nauki przyznała Mu Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. W 2014 roku otrzymał: Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte, Odznaczenie Arcybiskupa – Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2016 został Kawalerem Orderu św. Stanisława.
został założony w listopadzie 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru do 2003 roku. Zespół pod Jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych i najciekawszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno – instrumentalnych i a cappella.
W październiku 2006 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru został uczeń prof. Jana Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.
Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno – kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł z XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów dedykowało swoje utwory chórowi, który stawał się ich pierwszym wykonawcą.
Za swoją działalność w dziedzinie kultury chór otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród i medali od władz państwowych i regionalnych.
W tym roku chór obchodzi swoje 70 lecie pracy artystycznej na estradach świata, a w koncercie galowym wykonał Wielką Mszę c-moll KV 427, V. A. Mozarta w wykonaniu byłych i obecnych chórzystów CHAPS, oraz w Koncercie galowym Voices of Celebration wykonał utwór jazzowy Mass In Blue Willa Todda pod dyr. Szymona Wyrzykowskiego
Historia zespołu sięga pierwszych dekad XIX wieku i muzycznej działalności we Lwowie najmłodszego syna Wolfganga Amadeusza Mozarta – Franza Ksawerego, organizatora życia muzycznego, założyciela Towarzystwa św. Cecylii, w ramach którego rozpoczęła swoją działalność symfoniczna orkiestra, towarzysząca wówczas także spektaklom operowym. Na początku XX wieku działała w ramach Towarzystwa Filharmonicznego, zainicjowanego przez Ludwika Hellera, ówczesnego dyrektora Lwowskiej
Opery. W tym czasie występowali z nią słynni dyrygenci – Jerzy Kołaczkowski, Kazimierz Wiłkomirski i Grzegorz Fitelberg, a także muzycy tej miary, co Gustav Mahler, Richard Strauss, Ruggero Leoncavallo czy Béla Bartók, który wykonał we Lwowie swój II Koncert Fortepianowy. Po drugiej wojnie światowej z własnymi koncertami autorskimi występowali z orkiestrą znakomici kompozytorzy, wśród nich Dymitr Szostakowicz, Aram Chaczaturian i Dmitrij Kabalewski, oraz światowej sławy dyrygenci – Kiriłł Kondraszyn, Gennadij Rożdestwienski, a także genialni wirtuozi – Dawid Ojstrach, Światosław Richter i Mścisław Rostropowicz. Podczas licznych tournée po świecie, m.in. po Austrii, Chinach, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech, orkiestra przybliża słuchaczom bogatą spuściznę muzyki ukraińskiej. Za nagranie płytowe Franz Xaver Mozart Klavierkonzerte otrzymała nagrodę Radio Swiss Classic. W jej dorobku znajduje się ponad 20 nagrań płytowych, a także koncerty transmitowane przez szwedzkie, szwajcarskie i niemieckie stacje telewizyjne. Koncertując z orkiestrą, podczas wspólnego występu spotkali się dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej – Krzysztof Penderecki i Myroslaw Skoryk. Od 2006 roku na czele siedziby orkiestry – Filharmonii Lwowskiej, stanął znakomity dyrygent, laureat Państwowej Nagrody im. M. Łysenki – Volodymyr Syvokhip, który wraz ze swoim zespołem i Bohdanem Boguszewskim występował wielokrotnie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz podczas koncertów organizowanych w ramach kolejnych Międzynarodowych Festiwali Muzycznych Sacrum Non Profanum. W swoim dorobku posiada wydawnictwa płytowe które były nominowane do Fryderyków w roku 2020.była to Symfonia Polonia b- moll op 24 Ignacego Jana Paderewskiego, pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. 15 lutego 2023 br. Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej Ukrainy zadebiutowała w słynnym Carnegie Hall gdzie zagrali IX Symfonię Z Nowego Świata z u nas z muzyką Filmową wystąpią w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztpofa Pendereckiego w Lusławicach 15 czerwca oraz w Amfiteatrze im Heleny Majdaniec w Szczecinie 17 czerwca br. . o godz 19:00
dyrygent
Kształcił się u wybitnych mistrzów batuty: Dyrygenturę Chóralną studiował pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego (AM Szczecin) a Dyrygenturę Symfoniczno-Operową pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (UMFC Warszawa), u którego odbył też studia doktoranckie. Prowadzi aktywną działalność koncertową z polskimi chórami i orkiestrami.Jest Dyrektorem Artystycznym i jednym z założycieli Stowarzyszenia Mozart 2003, z którym zorganizował i wykonał ponad sześćdziesiąt koncertów oratoryjnych w Polsce i na Ukrainie. Jest dyrygentem cyklu corocznych prawykonań utworów oratoryjnych młodych kompozytorów polskich. Od 2006 roku jest Dyrektorem Artystycznym Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dawniej Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej), z którym koncertował w całej Europie i Ameryce Południowej. Pod kierunkiem Szymona Wyrzykowskiego zespół zdobywa liczne nagrody na międzynarodowych konkursach. Wraz z CHAPS podjął się nagrania wszystkich dzieł Marka Jasińskiego.Od 2012 roku jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax, a od 2014 jej Dyrektorem Artystycznym. Wyróżniony odznaczeniami: Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego.
Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy
rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku 5 lat grając na skrzypcach. Naukę śpiewu rozpoczęła w wieku 15 lat. Oba wydziały instrumentalny-skrzypce i wokalny ukończyła z wyróżnieniem i klasą mistrzowską w Staatliche Hochschule für Musik Würzburg/ Niemcy. Jest finalistką i laureatką znanych międzynarodowych konkursów np. Internationaler Musikwettbewerb der ARD, Cardiff Singer of the World Festival, Koloratur-Gesangswettbewerb ‚Sylvia Geszty‘ w Luxemburg. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora nauk w dziedzinie sztuk muzycznych dyscyplinie artystycznej wokalistyka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Do jej znaczących ról należą: Mozart ‚Königin der Nacht‘, ‚Konstanze‘, Strauss’ ‚Zerbinetta‘, Stravinskys, Braunfels’ ‚Nachtigall‘, Offenbachs ‚Olympia‘, Rossinis ‚Rosina‘, które śpiewała w takich teatrach jak: Grand Opera Houston, Welsh National Opera Cardiff, Korean National Opera Seoul, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Lirico di Cagliari, Nationaltheater Mannheim, Teatr Wielki Warszawa. Międzynarodowe koncerty prowadziły ją przez najznakomitsze sale koncertowe np. New York Avery Fisher Concert Hall, Disney Concert Hall Los Angeles, Washington John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Chicago Music Hall, John Bassett Theatre Toronto, Konzerthaus Stockholm, DR Koncerthuset Kopenhagen, KöniginElisabeth-Saal Brüssel, Alte Oper Frankfurt, Kölner Philharmonie, Philharmonie Berlin, Carl-Orff-Saal am Gasteig München czy Konzerthaus am Gendarmenmarkt Berlin, gdzie występowała z takimi orkiestrami i muzykami jak: Royal Philharmonic Orchestra Liverpool, San Diego Symphony Orchestra, WDR Rundfunkorchester Köln, NDR Rundfunksinfonieorchester Hannover, Deutsches Filmorchester Babelsberg, BBC Orchestra London, Vasily Petrenko, Dennis Russell Davies, Roberto i Daniele Abbado, Carlo Rizzi, Edita Gruberowa, Francisco Araiza, Peter Falk, Michael Jurowski, Elmar Gunsch, Günter Wewel, Gunter Emmerlich, Barbara Bonney, Pete York oder Lesley Garrett. Szerokiej publiczności znana jest z występów radiowych i telewizyjnych: ARD, BBC, RAI, SWR, BR, WDR.
W tym panelu użytkownik może wyrazić pewne preferencje związane z przetwarzaniem jego danych osobowych.
Może przejrzeć i zmienić dokonane ustawienia w dowolnym momencie, otwierając ponownie ten panel za pomocą podanego linku.
Aby odmówić zgody w odniesieniu do określonych działań związanych z przetwarzaniem opisanych poniżej, użytkownik może wyłączyć przełączniki lub użyć przycisku „Odrzuć wszystko” i potwierdzić, że chce zapisać wprowadzone ustawienia.
Opcje przedstawione w tej sekcji umożliwiają użytkownikowi dostosowanie jego preferencji w zakresie zgody odnośnie do technologii śledzenia używanych do celów opisanych poniżej. Należy pamiętać, że odmowa zgody na określony cel może spowodować, iż odnośne funkcje staną się niedostępne.